کوچینگ چیست؟ چرا به کوچ احتیاج داریم؟

کوچینگ چیست؟

تعریف

کوچینگ به افزایش و حفظ عملکرد افراد کمک می‌کند. با استفاده از آن به عنوان فرایندی مشاوره‌ای متناسب با نیازهای فردی، از بهبود وضعیت حرفه‌ای و ایجاد نقش در شرایط سخت حمایت می‌شود.

این فرآیند ترکیبی از حمایت فردی برای مقابله با مسائل مختلف و مشاوره شخصی است. در چنین مشورتی، مراجعه‌کننده تشویق می‌شود که راه حل‌های خود را به کار ببندد. مربی یا کوچ امکان شناسایی علت مشکلات را فراهم می‌کند. در حالت ایده آل، مراجعه کننده یاد می گیرد که مشکلات خود را به طور مستقل حل کند، رفتار و نگرش خود را بهبود بیشتری ببخشد و به نتایج موثری دست پیدا کند.

یکی از ویژگیهای اساسی کوچینگ حرفه‌ای، ارتقای خوداندیشی و درک خود و گسترش یا بهبود امکانات خودمحور با توجه به ادراک، تجربه و رفتار مدیریت‌شده است. درنهایت با بهینه‌سازی توان انسانی، توسعه ارزش‌آفرین و آینده‌نگر شرکت و سازمان ارتقاء پیدا می‌کند و این نتایج همان چیزی است که باید از کوچینگ انتظار داشت.

تاریخچه

در دهه 1970، تیموتی گالوی (Timothy Gallwey)  نویسنده آمریکایی مجموعه ای کتاب را با نام “بازی درونی” – Inner Game منتشر کرد. در این کتاب‌ها، گالوی مجموعه‌ای از ایده‌های جدید را درباره مربیگری و دستیابی به موفقیت همه جانبه در ورزش‌هایی مانند تنیس، اسکی و سایر مشاغل مانند موسیقی که نیاز به نظم و انضباط دقیق و قدرت درونی دارند را ارائه کرد.

مدل گالوی آنقدر محبوب بود که حتی افراد غیر ورزشکار نیز آن را در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود به کار گرفتند. دنیای شرکت‌های آمریکایی آنقدر مجذوب ایده‌های تیموتی گالوی شده بود که او در سراسر ایالات متحده برای سخنرانی درباره افراد شاغل دعوت شد.

طی سال‌ها، چندین متفکر مانند ورنر ارهارد (Werner Erhard ) و توماس لئونارد (ThomasJ. Leonard) که هر دو آمریکایی بودند، به گسترش ایده تجارت و کوچینگ زندگی در بریتانیا و سراسر اروپا کمک کردند. با این حال، این آقای جان ویتمور (Sir John Henry Douglas Whitmore  ) است که عمدتاً به دلیل استفاده از ایده‌های اصلی تیموتی گالوی در کوچینگ شناخته شد.

کوچینگ

این علم در واقع نوعی همراهی و پشتیبانی حرفه‌ای برای افرادی است که هم‌اکنون در وضعیت خوبی به سرمی‌برند اما اهداف بزرگی دارند که نیازمند استفاده از تمامی پتانسیل‌های درونی‌شان است.

به قول «تیموتی گالوی» نویسنده کتاب مربیگری به سبک بازی درونی: کوچینگ آشکارسازی پتانسیل‌ها برای افزایش عملکرد خود است. این فرآیند کمکی برای یادگیری است ولی با آموزش تفاوت دارد.

 • کوچینگ با آموزش و مشاوره تفاوت دارد. در مشاوره و آموزش دستورالعمل به مراجعه‌کننده داده می‌شود. حال آنکه در coaching سعی در حمایت از فرد برای رشد و بالندگی است. 
 • کوچینگ منتورینگ نیست. این دو مقوله هردو موجب و رشد و توسعه می‌شوند اما
  مربیگری برخلاف منتورینگ کوتاه مدت است و رابطه تعاملی به جای رابطه استاد- شاگردی برقرار می‌شود. 

فرم درخواست مشاوره کوچینگ

اگر تمایل به دریافت مشاوره دارید؛ کافیست این فرم را پر کنید. در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

برو به فرم درخواست مشاوره

سوالات متداول

اگر سوالی ذهنتون رو به خودش مشغول کرده، تو این قسمت جوابش رو پیدا می‌کنید.

برو به بخش سوالات متداول

مشاهده ویدیوی آموزشی

پیشنهاد میکنیم جهت آشنایی با اهمیت و مفهوم business coaching ویدیو آموزشی را حتما ببینید. 

برو به بخش نمایش ویدیو
دسته‌بندی coaching

انواع کوچینگ

کاربردهای مختلف سبب بوجود آمدن دسته‌بندی و شاخه‌های مختلفی در این علم شده‌است که همگی از جهاتی به یکدیگر شباهت دارند. 

بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ یا همان مربیگری کسب و کار برای مدیرعاملان و صاحبین مشاغلی که خواهان پیشرفت خود و شرکت‌هایشان هستند، به حرفه‌ای رایج و مهم تبدیل شده است. با این حال، بسیاری از رهبران کسب و کار واقعا نمی‌دانند کوچینگ چیست!

بیشتر بخوانید

لایف کوچینگ

همه افراد با توانمندی‌های مختلفی پا به جهان می‌گذارند اما اکثرا شاید تا آخر عمر نیز از این قابلیت‌ها مطلع نشوند. لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی به اشخاص کمک می‌کند؛ تمامی پتانسیل‌های درونی خود را کشف کرده و برنامه زندگی خود را براساس این توانمندی‌ها بچینند.

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی به عنوان  زیرمجموعه‌ business coaching، به سطحی می‌پردازد که مربوط به مجموعه‌ای بزرگتر از تیم است. این نوع به سطحی خاص از پیچیدگی مربوط می‌شود: سیستم بزرگ متشکل از سیستم‌های فرعی که هر کدام به نوبه خود از افراد مختلفی تشکیل می‌شوند.

کوچینگ توسعه فردی

این دسته زیر مجموعه لایف کوچینگ محسوب می‌شود و تمرکز آن روی رشد و توسعه فردی مراجعه‌کننده است. این روش بیشتر رویکردی گفتگو محور و روانشناسانه دارد که موجب رشد و توسعه فردی مراجعه‌کننده خواهد شد. 

کوچینگ فروش

بخش فروش را می توان قلب تپنده یک سازمان دانست. کوچینگ فروش ابزاری است که موجب خلق یک تیم فروش باانگیزه و پویا می شود. وجود چنین تیمی درنهایت سازمان را به سود قابل توجهی خواهدرساند.

کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری رابطه میان کوچ و یک مدیر یا رهبر  است. این ارتباط دوجانبه با هدف تغییر در خط مشی مدیریتی رهبر انجام می‌شود که در نهایت به رشد و توسعه زندگی شغلی و شخصی مدیر و کل مجموعه او منجر خواهدشد. 

بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ به شما این امکان را می دهد که کسب و کار خود را از جایی که در آن قرار دارید به جایی که می‌خواهید باشید، سوق دهید.

business coaching؛ رابطه ای مشترک بین صاحب کسب و کار یا مدیرعامل و یک مربی حرفه ای است که با هدف توسعه استراتژیک بیزینس موفق انجام می شود.

یک تصور غلط رایج این است که مربیان کسب و کار بیشتر شبیه مشاوران عمل می کنند و کار توسعه تجارت شما را انجام می دهند؛ که اصلا این گونه نیست.

مربیان به تعیین جهت و ارائه بازخورد، ابزارها، راهنمایی و چشم انداز کمک می کنند. آنها همچنین عامل هدف و اقدام‌گرایی هستند، چیزی که به نظر ما بیشتر صاحبان مشاغل به آن نیاز دارند – کسی که به آنها کمک کند تا بر اهداف خود متمرکز شوند.

مزایای بیزیس کوچینگ

 • مشارکت مورد اعتماد: مربی خوب کسب و کار، کسی است که می توانید به او اعتماد کنید – کسی که توانایی تشخیص مسائل خاص و سیستماتیک در کسب و کار شما را دارد و می داند که شما باید راه حل‌های خودتان را به کار بگیرید که به نتایج واقعی برسید.
 • کنجکاوی و شهامت: یک بیزنس کوچ خوب به کنجکاوی و شجاعت به یک اندازه نیاز دارد.
  او از کنجکاوی خود برای نگاه کردن به هر گوشه از کسب و کار شما استفاده می کند که چرایی به بن‌بست رسیدن یا رکود را بیابد.
  مربی کسب و کار این شجاعت را دارد که با شما صادقانه رفتار کند. او درک می کند که شما باید حقیقت را بشنوید یا قبل از اقدام به عمل کمی مکث کرده و تأمل نمایید.

 • نشان دادن نقشه راه روشن: هدف  از این علم، ساختن کسب و کاری موفق است. برای انجام این کار، شما نیاز به برنامه‌ای ساخت‌یافته دارید که باید آن را دنبال کنید. مربی خوب همیشه برنامه‌ای اثبات شده و آماده اجرا دارد.

 • تمرکز بر توانمندسازی و استقلال: مربی حرفه‌ای کسب و کار می‌داند که با گذشت زمان، شما کمتر و کمتر به آنها نیاز خواهید داشت. هدف آنها این است که ابزارهای مناسبی را در اختیار شما قرار دهند و به شما آموزش دهند؛ چگونه کاری که برای انجام آن امروز به کمک نیاز داشتید را به زودی خودتان انجام دهید.

بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچ کیست ؟

نقش مربی یا همان کوچ این است که به شما کمک کند تا چشم اندازی برای تجارت خود طراحی کنید که با ارزش ها و اهداف زندگی شما مطابقت داشته باشد. با در اختیار داشتن این چشم انداز، کوچ ها، پشتیبانی و پاسخگویی لازم را برای تعیین و پیشبرد اهدافتان در اختیار شما قرار می دهند.

افراد زیادی هستند که خود را بیزنس کوچ معرفی می‌کنند و هیچ گونه اعتبارنامه یا تجربه حرفه‌ای واقعی ندارند. سخت است که نه فقط درباره روش کار یا کیفیت آموزش آنها، بلکه رویکردشان به تجارت و زندگی را به طور کلی بشناسیم و بدانیم که به چه کسی اعتماد کنیم. 

فرم درخواست مشاوره

ویدیوی آموزشی

یکی از عوامل مهم در شکست اکثر کسب و کارها،  بی توجهی به توسعه بی‌ثبات است. گاهی در برآوردها چنین به نظر می‌رسد که درآمد بسیار بالایی دارید اما درواقع سازمان یا مجموعه شما متضرر شده است!

نکته مهم بعدی در مربیگری کسب و کار نحوه صحیح مدیریت منابع انسانی است. براساس اصول تیم‌سازی، تمامی بخش‌های تیم و سازمان همانند حلقه‌های یک زنجیر به یکدیگر متصل هستند. بخش مالی؛ خط مشی تیم فروش را مشخص می‌کند، تیم فروش نیز باید و نبایدهای انبار را تعیین خواهدکرد و الی آخر.

هنگامی که اطمینان از برقراری صحیح ارتباط میان زنجیره‌ها برقرار شد، عملا مدیریت نیازی به مداخله مستقیم در امور ندارد و باید رویکرد نظارتی داشته باشد. البته در بزنگاه مشکلات، هریک از بخش‌ها به نظرات و راهکارهای مدیریتی نیاز پیدا می‌کنند.

مدیریت خدمات مشتریان در بیزینس کوچینگ نقش بسزایی دارد. به این خاطر که به دست آوردن مشتری جدید سه برابر نگهداری مشتری قدیمی هزینه‌بر است. بنابراین باید به مسئله‌ای فراتر از رضایت مشتری اندیشید. یک مجموعه برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار باید برای ایجاد حس شعف در مشتری تلاش کند.

اهمیت حل چالش‌ها

اگر در زمان مناسب به سراغ چالش‌های پیش رو بروی، با حل این چالش‌ها رشد میکنی اما اگر صبر کنی که این چالش‌ها به سراغ تو بیایند؛ قطعا نابود خواهی شد!

جهت درک درست چالش‌ها باید مواردی مانند هدف مجموعه، موانع موجود، مهارت های لازم، نحوه بازارسازی، نحوه انجام خدمات در چهار بخش قبل از فروش، حین فروش، بعد از فروش و بدون فروش مشخص کنید. سپس به سراغ یافتن پاسخ مناسبی برای هریک بگردید.

سوالات متداول

هزینه دوره کوچینگ چقدر است؟

تعیین میزان هزینه دوره‌های کوچینگ، به عوامل مختلفی از جمله اهمیت آن و توان اقتصادی در بازار هدف بستگی دارد. البته میزان تسلط و تجربه و استانداردی که کوچ از آن برخوردار است را نباید در تعیین تعرفه دوره از یاد ببرید. باتوجه به این توضیحات نباید معیار تعیین دستمزد خدمات کوچ بسته‌های غیرعلمی ارائه شده توسط افراد فاقد صلاحیت قرار گیرد.

کوچینگ با مشاوره چه تفاوتی دارد؟

این دو تفاوت‌ های زیادی با یکدیگر دارند ولی از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های آن تمرکز کوچینگ بر میزان مهارت‌ و صلاحیت مراجعه‌کننده در زمان حال است. بنابراین coaching بیش از گذشته و آینده دور بر چگونگی رشد و ارتقا در وضعیت کنونی تمرکز دارد.

جهت دریافت جلسه مشاوره کوچینگ از آکادمی وحید کریمی چه باید کرد؟

برای این منظور کافی است. فرم مربوط به دریافت مشاوره را پر کنید. همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس می گیرند.

سوالات متداول کوچینگ