__ جهت مشاهده فیلم آموزشی رایگان روی تصویر کلیک کنید __

پخش ویدیو

ذهنیت ثروتمند

تعریف ذهنیت ثروتمند

چند نفر از ما فکر می کنیم تنها راه کسب ثروت در زندگی این است که اشتغال ایجاد کنیم و درآمد بیشتری از طریق ارتقای درجه کسب کنیم؟ بسیاری از مردم فکر می کنند که اغلب ثروتمندان در بدو تولد از طریق یک تجارت خانوادگی و یا ارثی که به آنها رسیده است خوش شانس و ثروتمند هستند.

قبل از اینکه درباره ذهنیت ثروتمند صحبت کنیم، بهتر است با مفهوم ذهنیت داشتن آشنا شویم:

ذهنیت چیست؟

ذهنیت یا همان طرز فکر، لنزی است که شما از طریق آن به جهان نگاه می کنید. مانند یک عینک آفتابی، این می تواند چیزی که می بینید و طرز فکر شما را تغییر دهد. طرز فکر شامل باورها، ادراکات و نگرش هایی است که افکار و تصمیمات شما را هدایت می کند.

طرز فکرهای مختلف بخش مهمی از مجموعه ابزار شما برای موفقیت است. آنها قادر هستند مسیر شما را مبهم یا واضح کنند. پرورش ذهنیت ثروت سالم به شما کمک می کند تا به اهداف مالی خود پایبند باشید و راه هایی برای افزایش پتانسیل درآمد خود پیدا کنید.

ذهنیت ثروتمند به چه معناست؟

اگر بیشتر در داستان افراد ثروتمند تحقیق کنید، متوجه این الگو خواهید شد:

به ندرت یک فرد ثروتمند می تواند موفقیت خود را فقط منوط به لحظه ای معجزه آسا خلاصه کند. آنها ذهنیت خود را به عنوان بزرگترین دلیل ثروتشان ذکر می کنند.

ذهنیت ثروتمند مجموعه ای از باورها ، عادات و رفتارهاست که ثروتمندان را از بقیه جدا می کند. ذهنیت ثروت ساز شما را راهنمایی می کند تا از پولی که دارید نهایت استفاده را ببرید. اما به راحتی به دست نمی آید. ذهنیت ثروتمند به معنای هزینه کمتر، سرمایه گذاری عاقلانه و جستجوی راه هایی برای بهبود و توسعه وضعیت مالی با حداقل ریسک است.

وقتی واقعاً به دنبال چیزی هستید، برای دستیابی به آن به تمام راهها و وسایل فکر می کنید. برای کسب ثروت نیز همینطور است. به عنوان مثال، اگر من واقعاً مایل به جمع آوری یک میلیون دلار ثروت هستم، باید درباره چگونگی دستیابی به آن فکر کنم. فرایند تفکر باید به قبل از آنکه من واقعاً به هدفم در دنیای فیزیکی واقعی دست یابم، مقدم باشد.

وقتی بدانید که فرایند تفکر باید در وهله اول باشد، متوجه می شوید که روند تفکر شما تعیین می کند که آیا قادر هستید ثروتمند باشید یا خیر. اگر من مانند یک فرد فقیر فکر کنم، در زندگی من همیشه فقیر خواهم بود. این به این دلیل است که به احتمال زیاد تصمیمات و سرمایه گذاری های مالی ضعیفی بر اساس افکارم می گیرم. اگر مثل فردی ثروتمند فکر کنم، احتمالاً در زندگی خود ثروتمند خواهم شد. این به این دلیل است که من احتمالاً تصمیمات مالی و سرمایه گذاری خوبی بر اساس فرایند تفکر فردی ثروتمند می گیرم.

قبل از اینکه بتوانید واقعاً در زندگی واقعی ثروتمند شوید، باید دارای ذهنیت ثروت ساز باشید. یک فرد دارای ذهنیت ثروتمند ممکن است در حال حاضر از نظر مادی فقیر باشد، اما قطعاً با توجه به زمان به ثروت می رسد.

برای درک بهتر معنای ذهنیت ثروتمند داشتن به این نکته اشاره می کنم که اگر از کسی بپرسید اگر امروز همه چیز را از دست بدهد چه می شود؟ اگر او پاسخ دهد که در عرض چند سال همه چیز را پس می گیرد، در این صورت او فردی است با ذهنیت ثروت ساز و اگر او پاسخ دیگری داد، ذهنیت او فقیر است.

به عبارت دیگر، ذهن ما بسیار خلاق است. اگر ذهن خود را با خشونت تغذیه کنیم، ذهن ما فکر می کند و افکار خشونت آمیز ایجاد می کند. اگر ذهن خود را با مهربانی تغذیه کنیم، ذهن ما فکر می کند و افکار محبت آمیز ایجاد می کند.

با درک این که چگونه ذهن ما کار می کند، این توانایی را خواهید داشت که با قرار دادن دائم خود در معرض ایده های ذهنیت ثروت ساز، یک فرد ثروتمند شوید.

آیا ذهن افراد ثروتمند و فقیر با هم متفاوت است؟

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا عده کمی از افراد جامعه همان گونه زندگی می کنند که دلشان می خواهد. این افراد هر چه می خواهند به راحتی دریافت می کنند. چرا؟ چون ذهن ثروتمند دارند.

آنچه باعث شده تعداد محدودی ثروتمند و پولدار و تعداد بسیاری فقیر باشند، دیوارها و موانع ذهنی و باورهای اشتباه نسبت به پول است. افراد مختلف دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به پول دارند و براساس ارزشی که برای پول قائل هستند، آن را به دست می‌آورند. پس تفاوت افراد ثروتمند و افراد فقیر، در نوع فکر و باور آنهاست.

تفاوت ذهنیت ثروتمند و ذهن فقیر در چیست؟

 1. ثروتمندان با پول برای برنده شدن بازی می‌کنند اما افراد فقیر با پول برای بازنده نشدن بازی می‌کنند!
  این دیدگاه دقیقاً مانند یک بازی فوتبال است. یک تیم کاملاً تهاجمی بازی می‌کند و تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد که گل بزند. ولی در نقطه مقابل تیمی کاملاً دفاعی بازی می‌کند و تنها تلاشش این است که وضعیت موجود را حفظ کند. در بازی پول، کسانی که ذهنیت ثروت ساز دارند عقیده دارند اگر به سمت ماه شوت کنی، حداقل به ستاره ای اصابت خواهد کرد. ولی افرادی با ذهنیت فقیر حتی به سمت سقف خانه شان شوت نمی کنند و متعجب هستند که چرا موفق نیستند.  ذهن ثروتمند با داشتن هدف و برنامه ریزی در حالت تهاجمی قرار دارد و تا آخرین نفس برای رسیدن به اهدافش تلاش می‌کند ولی ذهن فقیر حالت تدافعی دارد و حاضر نیست وضعیت فعلی خود را رها کند چون تصور می‌کند اگر وضعیت فعلی را رها کند، وضعیت از همین که هست هم بدتر می شود.

 2. افراد ثروتمند متعهد به ثروتمند شدن هستند. افراد فقیر می خواهند ثروتمند شوند.

  اکثر مردم به آنچه می خواهند نمی رسند زیرا نمی دانند چه می خواهند. افرادی با ذهن ثروتمند به وضوح می گویند که ثروت می خواهند. آنها ثابت قدم هستند. آنها کاملاً متعهد به ایجاد ثروت هستند. تعریف کلمه “متعهد” این است که “خود را بی قید و شرط وقف کند”. یعنی این افراد برای داشتن ثروت هر کاری که قانونی و اخلاقی باشد، انجام می دهند. بدون بهانه، بدون اگر، اما، یا ممکن است. شکست یک گزینه نیست. روش جنگجویی دارند: “من ثروتمند می شوم، یا با تلاش می میرم”.

  آیا حاضرید 16 ساعت در روز کار کنید؟ افراد ثروتمند حاضر هستند. آیا حاضرید هفت روز در هفته کار کنید و بسیاری از تعطیلات آخر هفته خود را رها کنید؟ افراد ثروتمند حاضر هستند. آیا حاضرید (حداقل برای مدتی) با ندیدن خانواده ، دوستان خود و کنار گذاشتن تفریحات و سرگرمی های خود فداکاری کنید؟ افراد ثروتمند حاضر هستند. آیا حاضرید تمام زمان، انرژی و سرمایه اولیه خود را بدون هیچگونه تضمینی برای بازگشت به خطر بیاندازید؟ افراد ثروتمند حاضر هستند.

  این انتخاب شما است. اگر طرز فکر ثروتمندی دارید، می دانید که زندگی شما فقط مربوط به شما نیست. زندگی شما برای کمک به دیگران هم است. منظورم دلیل بودن شما در اینجا در این زمان و افزودن قطعه پازل شما به جهان است.

  اکثر مردم در خودخواهی خود گیر کرده اند و فکر می کنند همه چیز حول محور آنها می چرخد. اما اگر می خواهید به معنای واقعی کلمه ثروتمند شوید، باید درک کنید که شما ارزش افزوده به زندگی دیگران هستید.

  بخشی از زندگی شما باید صرف اهدای هدایایی به بیشترین افراد ممکن باشد. ثروت چیزی فراتر از پول است. همانطور که هدایای خود را اهدا می کنید و به دیگران کمک می کنید، از نظر ذهنی ، احساسی ، روحی و قطعاً از نظر مالی.”ثروتمندتر” می شوید.

   افراد ثروتمند فرصت ها را می بینند و بر پاداش تمرکز می کنند. افراد فقیر موانع را می بینند و روی خطرات تمرکز می کنند.

  افراد فقیر ضررهای احتمالی را می بینند و توسط صدای مبتنی بر ترس هدایت می شوند. افراد ثروتمند رشد بالقوه را می بینند، مسئولیت زندگی خود را بر عهده می گیرند. افراد ثروتمند به اندازه کافی متعهد هستند که هر کاری را که لازم است انجام دهند.

 3. افراد ثروتمند بر آنچه می خواهند تمرکز می کنند، در حالی که افراد فقیر بر آنچه نمی خواهند تمرکز می کنند.
  آیا می دانید هیچ خط مستقیمی در جهان وجود ندارد؟ زندگی در خطوط کاملاً مستقیم حرکت نمی کند. بیشتر شبیه یک رودخانه پرپیچ و خم حرکت می کند. بیشتر اوقات، شما فقط می توانید به پیچ بعدی برسید، و تنها زمانی که به پیچ بعدی برسید، می توانید بیشتر ببینید.
  هیچ چیز معنا ندارد مگر معنایی که به آن می دهیم. من معتقدم تفکر منفی مانند داشتن سرخک در ذهن است. به جای خارش پوست، ذهن شما درگیر می شود و ناامید می شوید. حالا، آیا واقعاً می خواهید به چنین افرادی نزدیک شوید؟ انرژی مسری است: یا روی مردم تأثیر می گذارید یا افراد را آلوده می کنید.
 4. افراد فقیر تقریباً برای جلوگیری از مشکلات هر کاری را انجام می دهند.

  افرادی که ذهنیت فقیر دارند یک چالش را می بینند و فرار می کنند. راز موفقیت، این نیست که سعی کنید از مشکلات خود فرار کنید، یا از آنها خلاص شوید یا کوتاه بیایید. راز این است که طوری رشد کنید که از مشکلات خود بزرگتر باشید.

  اگر مشکل بزرگی در زندگی دارید، این بدان معناست که شما فردی کوچک هستید! اگر می خواهید تغییری دائمی ایجاد کنید، تمرکز بر اندازه مشکلات خود را متوقف کنید و روی اندازه خود تمرکز کنید!

 5. افراد دارای ذهنیت ثروتمند راه حل گرا هستند.

  تفاوت بین ذهن ثروتمند و فقیر زمانی به وجود می آید که افراد با مشکلی روبرو می شوند. ذهن  ثروتمند وقت و انرژی خود را صرف استراتژی و برنامه ریزی پاسخ به چالش های پیش رو می کنند و سیستم هایی را ایجاد می کنند تا مطمئن شوند این مشکلات دیگر تکرار نمی شوند.

  خود را ظرفی برای ثروت بدانید. اگر ظرف شما کوچک است و پول شما بزرگ است، چه اتفاقی می افتد؟ آن را از دست خواهید داد. ظرف شما سرریز می شود و پول اضافی در همه جا ریخته می شود. شما به سادگی نمی توانید پول بیشتری داشته باشید. بنابراین شما باید به یک ظرف بزرگ تبدیل شوید تا نه تنها ثروت بیشتری در اختیار داشته باشید، بلکه ثروت بیشتری نیز جذب کنید.

 6. افراد ثروتمند عقب نشینی نمی کنند، از مشکلات اجتناب یا شکایت نمی کنند. افراد ثروتمند جنگجویان مالی هستند.
  اگر در مدیریت مشکلات و غلبه بر موانع استاد شوید، چه چیزی می تواند شما را از موفقیت باز دارد؟ هیچ چیزی! و اگر هیچ چیز نتواند شما را متوقف کند، غیرقابل توقف می شوید!

  اگر یک درخت بلوط 100 فوتی ذهن یک انسان را داشت، فقط 10 فوت ارتفاع می یافت!

 7. افراد ثروتمند سخت کار می کنند و معتقدند که باید به اندازه ارزشی که ارائه می دهند پاداش دریافت کنید.

  افرادی که ذهنیت فقیر دارند سخت کار می کنند، اما به دلیل احساس بی ارزشی، معتقدند که لایق پاداش خوبی برای تلاش هایشان نیستند. دریافت یک دستمزد ثابت هیچ اشکالی ندارد مگر اینکه با توانایی شما در به دست آوردن ارزش خود تداخل داشته باشد.

  تنها راه برای به دست آوردن آنچه واقعاً ارزش آن را دارید این است که بر اساس نتایج خود دستمزد بگیرید.

  آیا می خواهید شغلی موفق داشته باشید یا رابطه ای نزدیک با خانواده داشته باشید؟ هر دو!

  آیا می خواهید بر تجارت تمرکز کنید یا از آن لذت ببرید و بازی کنید؟ هر دو!

  آیا در زندگی پول می خواهید یا معنویت؟ هر دو!

  آیا می خواهید ثروت زیادی به دست آورید یا کار مورد علاقه خود را انجام دهید؟ هر دو!

  اگر ذهنیت فقیری دارید، یکی یا دیگری را انتخاب می کنید، افراد ثروتمند هر دو را انتخاب می کنند.

  پول مهم است! اینکه پول به اندازه چیزهای دیگر در زندگی مهم نیست مسخره است. چه چیزی مهمتر است، بازو یا پای شما؟ آیا ممکن است هر دو مهم باشند؟

  پول آزادی را به ارمغان می آورد – آزادی خرید آنچه می خواهید، و آزادی انجام کاری که می خواهید. پول به شما این امکان را می دهد که از چیزهای ظریف زندگی لذت ببرید و همچنین به شما این فرصت را می دهد که به دیگران کمک کنید تا نیازهای ضروری زندگی را داشته باشند. بیشتر از همه، داشتن پول به شما این امکان را می دهد که مجبور نباشید انرژی خود را صرف نگرانی در مورد نداشتن پول کنید.

 8. افرادی که ذهنیت فقیر دارند، پول خود را بد مدیریت می کنند یا از موضوع پول به طور کلی اجتناب می کنند.

  بزرگترین تفاوت بین موفقیت مالی و شکست مالی نحوه مدیریت پول است. ساده است. برای تسلط بر پول، باید پول را مدیریت کنید. قبل از اینکه بتوانید مقدار زیادی پول داشته باشید، باید عادات و مهارت های مدیریت مقدار کمی پول را کسب کنید.

  پول بخش بزرگی از زندگی شما است و وقتی یاد بگیرید که چگونه امور مالی خود را تحت کنترل درآورید، همه زمینه های زندگی شما اوج می گیرد. این یک واقعیت است: یا شما پول را کنترل می کنید، یا پول شما را کنترل می کند. برای کنترل پول، باید آن را مدیریت کنید.

 9. افراد ثروتمند پول برای آنها سخت کار می کند. افراد فقیر برای پول خود سخت کار می کنند.

  ذهن ثروتمند هر دلار را “بذری” می داند که می توان برای کسب صد دلار بیشتر کاشت، سپس با کاشت مجدد آن هزار دلار بیشتر به دست آورد.

  در نهایت، افراد ثروتمند انتخاب می کنند که کار کنند یا نه.

  افراد فقیر پول خود را سرمایه گذاری نمی کنند و تا پایان عمر در کار می مانند.

 10. افراد ثروتمند حاضرند علیرغم ترس عمل کنند. افراد فقیر اجازه می دهند ترس جلوی آنها را بگیرد.

  لازم است بدانید که برای موفقیت نیازی به تلاش برای رهایی از ترس نیست. افراد موفق ترس، تردید و نگرانی دارند، اما اجازه نمی دهند این احساسات مانع آنها شود. افراد ناموفق نیز ترس، تردید و نگرانی دارند. بنابراین تفاوت در چیست؟ آنها اجازه دادند این احساسات مانع آنها شود.

  ما باید به رغم ترس، شک، نگرانی، عدم قطعیت، ناراحتی و حتی زمانی که حوصله نداریم، ادامه دهیم.  اگر شما مایل باشید فقط کارهای آسان را انجام دهید، زندگی سخت خواهد بود. اما اگر شما مایل به انجام کارهای سخت هستید، زندگی آسان می شود.

  یا فردی هستید که متوقف می شود، یا فردی هستید که متوقف نمی شود. شما انتخاب کنید.

 11. ثروتمندان افراد ثروتمند دیگر را ستایش می‌کنند اما فقرا از ثروتمندان بیزارند.

  یکی از بدترین صفاتی که امکان دارد هر انسانی را درگیر کند، حسادت و تنفر است. معمولا این صفت در افرادی با ذهن فقیر بسیار نمایان است. ذهن های فقیر از افراد ثروتمند بد می گویند و حاضر نیستند در کنار آنها قرار بگیرند.

  ذهن فقیر صحبت از پول را زشت و گناه می‌داند در صورتیکه خودش در مواقع اضطراری خدا را متهم می‌کند که چرا پولی ندارد. ذهن فقیر باور دارد که ثروتمندان افرادی دزد و کلاهبردار هستند در صورتیکه:

  همین افراد ثروتمند هستند که از پول خود برای کمک به دیگران و در راه خیر استفاده می‌کنند.

  ثروتمندان هستند که به آنها حقوق می‌دهند یا آنها را از زندان رهایی می‌بخشند.

  این حسادت و تنفر باعث دوری افراد فقیر از افراد ثروتمند می‌شود. اما افراد ثروتمند یکدیگر را دوست دارند و می‌ستایند و از هوش مالی یکدیگر بهره خوبی می‌برند. آن‌ها دوستان ثروتمند خود را لایق بهترین‌ها می‌دانند در صورتیکه به این موضوع واقفند که این صفت آنها باعث بیشتر ثروتمند شدن خودشان می‌شود.

 12. ثروتمندان با افراد موفق معاشرت می‌کنند ولی فقیرها با افراد شکست خورده!

  افراد ثروتمند از افراد موفق الگو برداری می کنند. آن‌ها با افرادی مانند یا بهتر از خودشان معاشرت می‌کنند تا بتوانند از آنها الگو یا ایده های نو بگیرند.

  افراد فقیر شعاری دارند: کبوتر با کبوتر، باز با باز! و ترجیح می‌دهند با افرادی معاشرت داشته باشند که از سطح خودشان پایین‌تر باشند. اگر فردی از همان سطح نیز به موفقیت مالی برسد، او را مورد نقد قرار می‌دهند تا هم سطح خودشان کنند. در صورتیکه اگر ذهنیت خود را نسبت به پول عوض می‌کردند و با ثروتمندان همراه می‌شدند، مطمئناً طبقه فقیر خود را به طبقه ثروتمند تغییر می‌دادند.

 13. افراد ثروتمند مشتاق تبلیغ کردن خود هستند اما افراد فقیر نه!

  نظرتان راجع به جملات زیر چیست؟

  حمل بر خودستایی نباشد.

  تعریف از خود نباشد.

  تعریف کردن از خود مساوی بی ادبی است.

  خودت رو تبلیغ نکن.

  حالا چه محصولی تولید کردی، که انقدر تبلیغش رو می‌کنی؟

  شرم دارم محصولم رو در کانال تلگرام خانوادگی تبلیغ کنم!

  و…

  افراد ثروتمند عاشق تبلیغ کردن هستند، آن‌ها اگر محصولی یا خدمتی داشته باشند، آن را به بهترین شکل ممکن تبلیغ می‌کنند و برای معرفی آن به عموم اشتیاق زیادی دارند.

  افراد ثروتمند از انتقادها نمی‌ترسند و آنها را سازنده می‌دانند و تبلیغ را راهی برای کسب درآمد عالی و خلق ثروت می‌دانند. ثروتمندان خود را نیز تبلیغ می‌کنند! و استعداد و توانایی خود را معرفی می‌کنند چون می‌دانند با معرفی کامل خود و تعریف از خود می‌توانند ثروت خلق کنند؛ اما فقرا از تبلیغ هراس دارند و حتی حاضر نیستند برای تبلیغ محصول خود بودجه‌ای صرف کنند.

  یادتان باشد دنیای درونی شما دنیای بیرونیتان را می سازد. تصمیم بگیرید که سکان دار کشتی زندگی خود باشید و آن را به سوی اهدافتان هدایت کنید. شما می توانید فقر یا ثروت را انتخاب کنید. ببینید کدام یک را دوست دارید.

  می توانید انتخاب کنید که ذهن ثروتمند داشته باشید یا اینکه فقیر باشید.

  یادتان باشد فقری که به وجود می آورید فقط فقر مالی نخواهد بود بلکه فقر شما، فقر فکری است و آن هم انتخابی است که خودتان آن را برمی گزینید.

راه های رسیدن به ذهنیت ثروتمند

 1. اهداف خود را تعیین کنید، صبور باشید، پشتکار داشته باشید.

  تعداد کمی از افراد ثروتمند یک شبه ثروتمند شدند. مگر افرادی که به انها ارث رسیده است یا از راه های غیرقانونی ثروتمند می شوند. ثروتمند شدن فرایندی کند و آهسته است.

  فیس بوک مارک زاکربرگ را به میلیاردر تبدیل نکرد. مارک زاکربرگ با تلاش و فداکاری خود فیس بوک را ایجاد کرد و سپس از مزایای زحمات خود بهره برد.

  امیدهای خود را برای دستیابی به ثروت به سرمایه گذاری های خطرناک “سریع ثروتمند شدن” مربوط نسازید.

  یک فرد ثروتمند معمولی 10 برابر بیشتر از افراد طبقه متوسط، ​​زمان خود را برای برنامه ریزی امور مالی خود صرف می کند.

  هدفی را برای میزان پس انداز خود در هر ماه تعیین کنید. مهمتر از همه – مطمئن شوید که برنامه ای که برای خود ایجاد می کنید منطقی است و به آن پایبند هستید. هدف از بودجه بندی این است که به شما اجازه دهد هزینه های خود را بررسی کنید و به دنبال حوزه هایی باشید که بتوانید هزینه ها را کاهش داده یا حذف کنید. این فرآیند ممکن است شما را ملزم به انتخاب های دشوار کند، مانند انتخاب نسخه های ارزان تر محصولات یا اجتناب از تجملات به طور کلی.

  اگر در پس انداز وحشتناک هستید و قصد دارید 10 درصد از حقوق بعدی خود را پس انداز کنید ، شانس بیشتری برای شکست دارید و از تلاش برای ثروتمند شدن دست می کشید.

  برای تلاش به منظور ثروتمند شدن، پس انداز خود از حقوقتان را از 1 درصد شروع کنید و درصدهای بالا را فراموش کنید، زیرا ممکن است با شکست روبرو شوید. همیشه از گام ها و مقادیر کوچک کوچک شروع کنید، این عادت را پرورش دهید و با گذشت زمان مقدار آن را افزایش دهید.

 2. امروز برای آینده سرمایه گذاری کنید.

  اکثر مردم فکر می کنند که پول روی پول نمی آید… اینطور نیست. سود ترکیبی یک فرایند رشد است که به شما امکان می دهد پول سرمایه گذاری شده شما در طول زمان به صورت تصاعدی رشد کند. سود ترکیبی زمانی ایجاد می شود که از سود پول، سود دریافت کنید. هر سال پول شما سرمایه گذاری می شود، درصدی از سود کل مبلغ حساب را در بر می گیرید که شامل مبلغی است که سال گذشته به دست آورده اید.

  هرچه بیشتر اجازه دهید حساب شما رشد کند، در عوض پول بیشتری به دست خواهید آورد.

  در سال 1994، سرمایه بیل گیتس 9.3 میلیارد دلار بود. سریع پیش رفت و سال 2014  سرمایه او 81.6 میلیارد دلار بود. این افزایش 9 برابری ثروت تنها توسط فروش مایکروسافت تأمین نشد. این منبع توسط مایکل لارسون مدیر سرمایه گذاری بیل گیتس طراحی شده است.

  سرمایه گذاری پول، استراتژی اساسی در بین افراد ثروتمند است – و شما مجبور نیستید آن را به تنهایی انجام دهید. بیاموزید که چگونه سرمایه گذاری کنید یا به دنبال مشاور اقتصادی باشید. تعداد زیادی مشاور موفق و قابل اعتماد هستند.

  گذاشتن همه پس انداز در حساب بانکی اشتباه بزرگی است. زیرا براساس تورم و افزایش مداوم قیمت ها در طول زمان برای کالاها، قدرت خرید پول را کاهش می دهد و آن سود بانکی کارساز نیست. اگر استراتژی سرمایه گذاری شما این است که پول خود را سالها در حساب پس انداز بگذارید، وقتی بالاخره بخواهید از آن استفاده کنید، شاید به جای خرید یک شانه تخم مرغ ، پول شما به خرید 5 تخم مرغ برسد.

  در مقابل، گزینه های سرمایه گذاری خود را بسنجید. روشهای متداول سرمایه گذاری شامل 401ks و Roth IRAs است.

   401ks یک برنامه بازنشستگی است که می توانید روی خود یا از طریق کارفرمای خود سرمایه گذاری کنید. یا هر ماه خودتان پول می گذارید، یا بخش کوچکی از حقوق و دستمزد شما در هر دوره پرداخت خارج می شود و در بازار سهام سرمایه گذاری می شود. کارفرمایان می توانند با سهام شما مطابقت داشته باشند و پول شما همچنان رشد می کند تا زمانی که تصمیم بگیرید در سالهای طلایی به آن دسترسی پیدا کنید. از آنجا که مشارکتها براساس مالیات قبلی انجام می شود – پولی که می گذارید می تواند درآمد مشمول مالیات شما را در آن سال کاهش دهد .- هنگامی که پول را بیرون می آورید، مالیات بر درآمد پرداخت می کنید.

  گزینه دیگر روش  Roth IRA است که توسط مبالغ پس از پرداخت مالیات تأمین می شود. بنابراین، وقتی این پول را بیرون می آورید، نیازی به پرداخت مالیات ندارید، اما نمی توانید درآمد مشمول مالیات خود را در حال حاضر کاهش دهید.

  ذهنیت ثروت ساز داشتن به شما در جستجوی بهترین سرمایه گذاری برای نیازهای شما کمک می کند.

 3. هرگز دست از سخت کوشی و پول درآوردن برندارید.

  تمرکز افراد ثروتمند بر درامدزایی بیشتر است نه پس انداز و شامل یافتن راه های خلاقانه برای کسب درآمد اضافی و ایجاد چندین منبع درآمد غیرفعال است.

  جنب و جوش مالی داشتن بخشی از ذهنیت ثروتمندان میلیونر است. اکنون که پایه ای برای افزایش پول خود دارید، زمان سرمایه گذاری بر مهمترین مورد فرا رسیده است:

  “خودت”

  اگر می خواهید ذهن ثروتمند داشتن را در خود تقویت کنید، باید فعالیت های تلف کننده زمان مانند تماشای تلویزیون یا جستجو در رسانه های اجتماعی را به حداقل برسانید. براساس میانگین سطح جهانی، ما روزانه بیش از دو ساعت در سایت های رسانه های اجتماعی وقت صرف می کنیم.

  به جای هدر دادن آن زمان، به بدن خود اهمیت دهید. اگر تاکنون بر سلامت روحی و جسمی خود تمرکز نکرده اید، “عادات سلامتی بهتر” مانند تغذیه سالم، درست خوابیدن و ورزش صحیح را بیاموزید و تمرین کنید.

  در اینجا ایده دیگری نیز وجود دارد: مهارت های مذاکره خود را تمرین کنید. چه در مورد مذاکره درباره صورت حساب های شما، حقوق و دستمزد شما، چه قرارداد مشتری، افراد ثروتمند همیشه در رتبه اول قرار می گیرند و می توانند پول بیشتری برای خود جمع کنند.

  با ایجاد مشاغل جانبی، به کسب درآمد بپردازید و نقدینگی بیشتری دریافت کنید. مشاغلی مانند سرویس اشتراک سواری ، آموزش دوره های آنلاین یا حتی برگزاری مراسم عروسی.

  مهارت های جدیدی را در زمینه های مورد علاقه خود نیز بیاموزید. هرگز نمی دانید مهارتی که امروز آموخته اید چه زمانی بعداً به یک فرصت تبدیل خواهد شد.

 4. نگرش مثبت داشته باشید.

  شاید شما درباره “قانون جذب” شنیده باشید.

  قانون جذب بیان می کند که شبیه، شبیه را جذب می کند. به عبارت دیگر، افکار و اعمال ما افکار و اعمال مشابهی را جذب می کند. اگر به افکار مثبت فکر کنید، اتفاقات مثبت رخ می دهد. اگر ذهنیت ثروتمند داشته باشید، ثروت بیشتری را وارد زندگی خود خواهید کرد.

  شما باید ذهنیت مثبت ثروت و فراوانی را پرورش دهید. اگر روی نکات منفی تمرکز کنید، دلسرد می شوید و رویاهایتان را رها می کنید.

  با پاک کردن افکار منفی از ذهن خود شروع کنید. افکار زیر را جایگزین آنها کنید:

  • “من ثروتمند می شوم”.
  • “من به اندازه کافی خوب هستم.”
  • “من موفق می شوم”.
 5. خود را با آموزش های لازم غنی سازی کنید.

  ثروتمندان و افرادی که دارای ذهنیت ثروت ساز هستند، برای تحقق بخشیدن به رویاهایشان از هر نوع تحصیل و آموزشی که مقدور باشد بهره می برند. از طریق کتاب، حضور در سمینارهای مربوطه، برنامه های صوتی و سایر مطالب آموزشی خود را مجهزتر می کنند. آنها با مصاحبه با افراد موفق کسب تجربه و آموزش می کنند و مربیان و مشاوران شخصی استخدام می کنند.

 6. ذهنیت ثروتمند کشتی خود را می سازد و منتظر کشتی دیگری نمی ماند.

  ذهنیت ثروتمند و ثروتمندان منتظر ارث، مادر، پدر، عمه پیر، قرعه کشی یا کسی نمی ماند تا خود را نجات دهند. این افراد شروع به ساخت و برنامه ریزی برای کشتی خود می کنند. ثروتمندان می دانند که هیچ شوالیه ای برای نجات آنها وجود ندارد! اصل اساسی که آنها بر پایه آن زندگی می کنند، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری شخصی است.

رسیدن به ذهنیت ثروتمند چقدر طول می کشد؟

بهترین بخش برای خلق ذهنیت ثروت ساز این است که بلافاصله شروع کنید – با آموزش، استراتژی و سپس اقدام.

نکته اصلی این است که ابتدا اهداف کوچک را شروع کنید و با چالش های آن مقابله کنید. مانند سود مرکب، این سرمایه گذاری های کوچک نیز با گذشت زمان افزایش می یابد و پیشرفت شما را در جهت اهداف ثروت سازی فراهم می کند.

ظرف چند ماه، چند هفته یا حتی چند روز، اهداف ثروت شما در مسیر سریع رشد و موفقیت قرار می گیرد.

هیچ فرمول ساده ای برای دنبال کردن ثروت وجود ندارد. شاید ایده درخشانی داشته باشید و آن را عملی کنید. شاید با یکی از سرمایه گذاران بزرگ خود کسب و کاری را شروع کنید. شاید، مانند بسیاری از افراد ثروتمند سخت کار کنید – اما هوشمندانه صرفه جویی کنید و راه خود را برای ثروت سرمایه گذاری کنید. ذهنیت ثروتمند خود را توسعه دهید و به آن پایبند باشید.

ما باید باور کنیم که پول فراوان است. کمیاب نیست و این بدان معنا نیست که پس انداز مهم نیست – مهم است. همیشه راه های هوشمندانه ای برای بهینه سازی پس انداز خود بدون محرومیت از آن وجود دارد. ما قطعاً میتوانیم با تمرکز انرژی بر درآمدزایی، ایجاد ایده های جدید و سرمایه گذاری پول خود، پیشرفت هایی را انجام دهیم و به ثروت برسیم.

معایب داشتن ذهن فقیر

ذهن فقیر و فقیر بودن معایب زیادی دارد. از جمله:

وابستگی

وقتی ذهن فقیری داشته باشید، به کمک های دریافتی وابسته می شوید. در این صورت قادر به داشتن استقلال مالی نخواهید بود. زیرا بدون انجام سرمایه گذاری و راه های افزایش درآمد و پولسازی، هر مقدار نقدینگی که هم داشته باشید، با توجه به تورم های روزافزون کفگیر شما روزی به ته دیگ خواهد خورد.

اعتماد به نفس پایین

وقتی ذهن فقیر داشته باشید، احساس شرم بیشتری می کنید، زیرا به خاطر فقر از حضور در جوامع خاص پرهیز می کنید. یا برخی از مردم به شما نگاه می کنند و قضاوت هایی درباره شما می کنند. و این نگاه افراد جامعه اعتماد به نفس شما را پایین می آورد.

مسائل مربوط به سلامتی

وقتی فقیر هستید، ممکن است برای صرفه جویی در هزینه، از کالری تغذیه صرف نظر کنید. با خوردن مقدار زیادی نشاسته، ممکن است اضافه وزن پیدا کنید. شما همچنین ممکن است مشکلات پزشکی داشته باشید که حل نشده است زیرا نمی توانید برای انجام معاینات پیشگیرانه و معالجه به پزشک مراجعه کنید.

شبکه ارتباطی محدود

وقتی فقیر هستید، تمایل دارید شبکه محدودی از ارتباطات داشته باشید. افراد فقیر تمایل دارند در اطراف زندگی کنند و با سایر افراد فقیر در تماس باشند. این افراد نمی توانند به شما کمک زیادی کنند زیرا آنها به سختی در تلاش هستند تا خرج زندگی خود را تأمین کنند. آنها همچنین فاقد مهارت و شبکه برای کمک به غلبه بر فقر هستند.

مدلهای بدون نقش

رهایی از فقر دشوارتر است، زیرا شما الگوهای مثبتی برای نشان دادن راه ندارید. اگر نمی بینید افرادی به مشاغل مورد علاقه خود می روند و می توانند چیزهایی را که می خواهند خریداری کنند، ممکن است مزایای کار را نبینید. حتی اگر می دانید مزایایی وجود دارد، یادگیری نحوه نوشتن رزومه یا ایجاد ارتباطاتی که به شما در یافتن منابع مورد نیاز برای رهایی از فقر کمک می کند، برای شما دشوار است.

عزت نفس پایین

فقیر بودن می تواند روحیه شما را پایین بیاورد و شما را بی ارزش نشان دهد. وقتی مردم حاضر نیستند به شما شغل بدهند یا به شما حقوق بیشتری بدهند، ممکن است فکر کنید که درآمد کم شما تعیین می کند که شما به عنوان یک شخص چقدر ارزش دارید.

عادت به فقر

حتی اگر زمان نظافت خانه خود را دارید، ممکن است انگیزه ای برای این کار نداشته باشید. ممکن است متوجه شوید که بسیاری از مسائلی که در خانه پیش می آید را نمی توانید برطرف کنید و آنها را رها می کنید، چون هزینه آنها زیاد است. با گذشت زمان، شما ممکن است به طور عادی با مشکلات زندگی کنید، حتی مشکلاتی که ارزان و حل آنها آسان است. ممکن است ذهنیتی فقیر در شما ایجاد شود که فراموش کنید اکثر مشکلات قابل حل هستند. در این شرایط به راحتی می توان افسردگی گرفت.

برآورده نشدن نیازهای اساسی

وقتی فقیر هستید، امکان انجام بسیاری از کارهایی که دلتان می خواهد را ندارید و حتی گاهی اوقات در برآوردن نیازهای ضروری نیاز با مشکل روبرو می شوید.

فقیر بودن گران است

اعتبار شما ممکن است بد باشد زیرا نمی توانید قبوض خود را به موقع بپردازید، باعث می شود هزینه های دیرکرد را بپردازید و سود وام ها را افزایش دهید، حتی اگر بتوانید واجد شرایط وام شوید. ممکن است مجبور شوید تصمیماتی بگیرید که در بلندمدت برای شما بد باشد.

فشار

فقر باعث ایجاد استرس می شود و این استرس اغلب در روابط دیده می شود ، زیرا اعضای خانواده در مورد نحوه رسیدگی به صورتحساب ها و مقابله با مشکلات با یکدیگر بحث می کنند.

الگوهای فکری معمول ذهن فقیر

در اینجا چند نمونه از افکار وجود دارد که می تواند به طور بالقوه با طرز فکر فقر مرتبط باشد. ممکن است یکی از آنها را تجربه کنید یا تحت تأثیر تعداد کمی از آنها قرار بگیرید.

من هرگز پول کافی برای گذران زندگی نخواهم داشت

من همیشه فقیر خواهم بود

ما همیشه شرایط اضطراری داریم

ما هرگز توانایی مالی برای رفتن به تعطیلات را نداریم

بقیه بیشتر از من دارند و این منصفانه نیست

افراد ثروتمند نامهربان، بی صداقت و خودخواه هستند

من لیاقت چیزهای خوب را ندارم

آیا هرکدام از آنها که به ذهن شما خطور کرده اند را می شناسید؟

بهتر است از آنها عقب نشینی کنید و برخی از آنها را حذف نمایید. به طور کلی، این اظهارات کاملاً منطقی نیستند اگر حاوی موارد شدید مانند “همیشه” ، “هرگز” ، “تمام زندگی من” یا “برای همیشه” باشند. هنگامی که کلمات و عبارات ناسالم به سراغ شما آمدند، با خیال راحت آنها را به چالش بکشید.

به عنوان مثال: “ما در حال حاضر نمی توانیم تعطیلات خود را بپردازیم” می تواند یک جمله واقعی باشد. این بستگی به شرایط فردی شما دارد، مانند بدهی ها، درآمد، هزینه، فرصت و همچنین چقدر می خواهید در تعطیلات هزینه کنید. “ما نمی توانیم تعطیلات مجلل امسال بپردازیم مگر اینکه تغییرات عمده ای انجام دهیم” می تواند به راحتی صادق باشد ، و من هرگز به شما توصیه نمی کنم که اگر بدهکار بودید آن را رزرو کنید.

با این حال، تلاش برای ایجاد نگرش انعطاف پذیر بسیار مهم است. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید از پس تعطیلات برآیید، اگر مقداری وسایل قدیمی بفروشید تا کمی پول جمع آوری کنید و اقامتگاه کوتاه تر یا ارزان تری انجام دهید. الگوهای فکری سفت و سخت اغلب مفید و محدود کننده نیستند و می توانند شما را از بداهه پردازی منصرف کنند.

ترفند “من همیشه فقیر خواهم بود” این است که آن را به شیوه ای واقع بینانه به چالش بکشیم. گمان من این است که برای اکثر مردم، می توان آن را به آرامی به چیزی مثبت تر و مفیدتر تغییر داد، مانند “من به بودجه خود پایبندم و با خوشحالی در حد توان خود زندگی می کنم” یا “من اکنون پول خود را بهتر مدیریت می کنم و اوضاع رو به بهبود است” . »

به همین ترتیب ، فکری مانند “من دچار بحران مالی دیگری هستم!” ممکن است حقیقت داشته باشد باز هم، مهم است که حقایق خود را بررسی کنید: دقیقاً بحران چیست؟ به سادگی به خود اطمینان دهید که اوضاع تحت کنترل است، اما باز هم ممکن است یک اقدام واقعی و ضروری برای اقدام باشد. پس از انجام اقدامات اصلاحی، فرصتی برای ادامه کار خواهید داشت.

0
کاری که پولداراها هر روز انجام می‌دهند

تام کارلی، نویسنده آمریکایی برای مدت ۵ سال عادات روزانه ۲۳۳ پولدار و ۱۲۸ فرد بی پول را بررسی کرد و کتاب پرفروش Rich Habits را نوشت.

 او در این کتاب ۲۰۰ رفتار مشترک میان پولدارها را شناسایی کرد و توضیح می‌دهد که عادات روزانه پولدارها و غیرپولدارها به شدت متفاوت است و با توجه به عادات روزانه یک شخص می‌توان وضعیت مالی‌اش را پیش‌بینی کرد.

 او در مورد این طبقه پولدار که درباره‌شان تحقیق کرده نوشته: “جالب اینجاست ۸۵ تا ۸۸ درصد میلیونرهای آمریکایی پولدارهایی خودساخته و نسل اولی هستند.”

این بیست عادت عبارتند از: 

 • ۷۰ درصد پولدارها روزانه کمتر از ۳۰۰ کالری هله‌هوله (junk food) مصرف می‌کنند. ۹۷ درصد بی‌پول‌ها روزانه بیشتر از ۳۰۰ کالری هله‌هوله می‌خورند.
 • ۸۰ درصد پولدارها روی یک هدف مشخص تمرکز کرده‌اند. فقط ۱۲ درصد بی‌پول‌ها چنین کاری می‌کنند.
 • ۷۶ درصد پولدارها چهار روز در هفته ورزش می‌کنند. ۲۳ درصد بی‌پول‌ها اهل ورزش مرتب هستند.
 • ۶۳ درصد پولدارها موقع رفتن سر کار به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند. فقط ۵ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
 • ۸۱ درصد پول‌دارها کارهایی را که باید انجام بدهند لیست می‌کنند و to-do list دارند. ۱۹ درصد بی‌پول‌ها to-do list دارند.
 • ۶۳ درصد والدین پولدار بچه‌هایشان را مجبور می‌کنند که ماهی دو جلد یا بیشتر کتاب غیرداستانی بخوانند. ۳ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
 • ۲۳ درصد پولدارها اهل قمار هستند. ۵۲ درصد بی‌پول‌ها قمار می‌کنند.
 • ۸۰ درصد پولدارها به دیگران زنگ می‌زنند تا تولدشان را تبریک بگویند. ۱۱ درصد بی‌پول‌ها چنین کاری می‌کنند.
 • ۶۷ درصد پولدارها اهداف‌شان را روی کاغذ می‌آورند. ۱۷ درصد بی‌پول‌ها این کار را می‌کنند.
 • ۸۸ درصد پولدارها روزی نیم ساعت یا بیشتر را به مطالعه با هدف کاری یا آموزشی می‌‌گذرانند. فقط ۲ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
 • ۶ درصد پول‌دارها ممکن است بگویند چه در سرشان می‌گذرد. ۶۹ درصد بی‌پول‌ها خیلی سریع به شما می‌گویند چه در سر دارند.
 • ۷۹ درصد پول‌دارها هر ماه ۵ ساعت یا بیشتر را در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند. ۱۶ درصد فقرا چنین کاری می‌کنند.
 • ۶۷ درصد پولدارها کمتر از روزی یک‌ ساعت تلویزیون نگاه می‌کنند. ۲۳ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
 • ۴۴ درصد پولدارها ۳ ساعت قبل از ساعت کاری شرکت‌شان بیدار می‌شوند. ۳ درصد فقرا چنین عادتی دارند.
 • ۷۶ درصد پولدارها عادات روزانه‌شان را – که عامل موفقیت خود می‌دانند – به فرزندان خود آموزش می‌دهند. ۱ درصد فقرا چنین کاری می‌کنند.
 • ۸۴ درصد پولدارها معتقدند عادات روزانه‌شان باعث زیاد شدن فرصت‌ها و شانس می‌شود. ۴ درصد بی‌پول‌ها چنین اعتقادی دارند.
 • ۷۶ درصد پولدارها می‌گویند عادات بد روزانه باعث بدشدن وضعیت مالی‌شان می‌شود. فقط ۹ درصد بی‌پول‌ها به این مسئله اعتقاد دارند.
 • ۸۶ درصد پولدارها معقتدند باید تا آخر عمر برای خودبهسازی (self-improvement) آموزش ببینند. ۵ درصد بی‌پول‌ها چنین اعتقادی دارند.
 • ۸۶ درصد پولدارها عاشق مطالعه‌اند. ۲۶ درصد بی‌پول‌ها عاشق مطالعه‌اند.

کتاب خواندن را فراموش نکنید!

شنیده‌ایم که می‌گویند ثروتمندان رازهای موفقیت خود را هرگز برملا نمی‌کنند اما حقیقت این است که مطالب مفید و خواندنی فراوانی در این خصوص به چاپ رسیده‌اند. تمامی این کتاب‌ها تجربیاتی هستند که اقتصاددانان بزرگ در اعصار مختلف به کاربسته و به نتیجه مطلوب رسیده‌اند. 

کتاب اسرار ذهن ثروتمند نوشته تی هارواکر می گوید؛ موفقیت چیزی نیست که تنها با تلاش زیاد و بی‌وقفه به دست بیاید. در حقیقت موفقیت اصلی از ذهن ما ریشه می‌گیرد و در دنیای بیرونی ما انعکاس پیدا می‌کند. این موضوع برای ثروتمند شدن هم صدق می‌کند. مهم نیست که در حال حاضر از نظر مالی چه جایگاهی دارید. کتاب اسرار ذهن ثروتمند نوشته‌ی تی هارو اکر به ما میاموزد که چطور می‌توان از صفر شروع کرد و با خود واقعی‌مان روبه‌رو شویم.
 
چندبار پیش آمده است که اهداف و خواسته هایی را برای خودتان مشخص کرده اید. ولی در رسیدن به آن ها شکست خورده اید؟ چطور است که من به شما بگویم چرا پیروز نشدید و چطور می توانید درستش کنید؟ 
آدم ها به رویاهای‌شان احتیاج دارند. باید به رویاهای شان دست پیدا کنند. ولی نمی دانند چطور. وضعیت وقتی بدتر میشود که روی «چگونگی» متمرکز می شوند، در حالی که موفقیت در «چرایی» پیدا می شود.
کتاب هدف‌گذاری به روش پدر پولدار با قلم رابرت کیوساکی به مخاطب می‌آموزد برای آنکه در رویاهایتان زندگی کنید ابتدا باید بدون محدودیت به چرایی آرزوی خود بیاندیشید و در ادامه بر اهداف خود تمرکز کنید. 
 

کتاب بیندیشید تا ثروتمند شوید نوشته ناپلئن هیل کتابی با فروش بیش از 100 میلیون نسخه در سراسر دنیا. ناپلئون هیل در یک برنامه ریزی عظیم در نگارش کتاب خود به مصاحبه با بیش از 500 نفر پرداخته است تا بتواند مهمترین عادات و اصولی که می تواند در مسیر موفقیت در اختیار هر کسی قرار بگیرد را معرفی نماید. می دانیم که یکی از بهترین کارهایی که می توان برای سریع و آسانتر رسیدن به یک هدف انجام داد، استفاده از نکات و تجربیات ارزشمندی است که قبلا آن مسیر را طی کرده اند.

یکی از بهترین کتاب ها در زمینه هدف گذاری و دستیابی به هدف است. راه کارها، نگرش ها و روش هایی در آن گفته شده که در صورت یاد گرفتن و عمل کردن به آن می توان با سرعت بسیار بیشتر و در زمان کمتر و همینطور با صرف هزینه و انرژی کمتر به اهداف خود رسید، در ادامه به خلاصه ای از این کتاب می پردازیم.

آنتونی رابینز، مدرس، سخنران و مربی موفقیت است. می‌شود این کتاب را معروف‌ترین و بهترین کتاب رابینز در ایران معرفی کرد. این کتاب به شیوه‌ای نوشته شده است که شما باید آن را در طول ۴ هفته و هر هفته ۵ فصل مطالعه کنید. در واقع هر فصل در یک روز. این روش هدفگذاری است که نویسنده آن را برای خواندن کتاب پیشنهاد کرده است.